Moher – wyjątkowa kozia wełna

Pochodzenie i rodzaje moheru
Moher jest to wełna, którą pozyskuje się z włosia kóz angorskich. Wyjątkowość tego włókna opiera się na pochodzeniu tych zwierząt – hodowle znajdują się bowiem w Afryce Południowej, natomiast w mniejszym stopniu na terenie Turcji czy USA. Kozy angorskie dwa razy do roku są poddawane strzyżeniu – w ten sposób uzyskuje się przędzę, z której potem powstają włókna moheru. Należy przy tym rozróżnić moher na włókna od młodych i od starszych osobników. Wełna od tych pierwszych jest dużo delikatniejsza, natomiast wełna dorosłych kóz angorskich jest sztywniejsza i może stanowić bazę do innych niż odzież projektów (np. dywanów).

Zalety moheru
Moher z młodych osobników częściej używany w branży odzieżowej charakteryzuje się lekkością, a zarazem gwarantowaniem ciepła. Nic dziwnego, iż przez wiele lat był synonimem luksusu. Zwłaszcza, że jego zdobycie wcale nie należało do łatwych. Moher, poza wyjątkową miękkością, wyróżnia także łatwość nadawania mu różnych kolorów. Moher z młodych kóz wykorzystywany jest głównie jako materiał do tworzenia akcesoriów, takich jak szale czy czapki, ale też ultramiękkich, puszystych i ciepłych swetrów.

Jak dbać o moher?
Pewną wadą włókna pozostaje jego skłonność do mechacenia się i filcowania– szczęśliwie współcześnie znane są liczne sposoby na zredukowanie tego problemu. Jednym z nich jest wzbogacenie włókien – o inną wełnę lub dodatek np. jedwabiu, jak w przypadku włóczek Drops Kid-Silk.

Pielęgnacja moheru wymaga pewnego zaangażowania – przede wszystkim jego pranie powinno być ostrożne – najlepiej korzystać z zimnej wody i prania ręcznego, a jeżeli zdecydujemy się na pranie w pralce to koniecznie bez wirowania, na delikatnym programie i korzystając ze środków piorących dedykowanych do tkanin wełnianych. Najważniejsze, by po wypraniu moherowych ubrań nie wykręcać i nie wyrzynać.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December