Jak dbać o te gotowe projekty zrobione na drutach czy na szydełku ?

Wełna jest naturalnym włóknem dającym wyjątkowe ciepło. W zależności od gatunku może mieć inne właściwości termoregulacyjne, stopień miękkości, nadawać się bądź nie do filcowania. Niezależnie jednak od gatunku czy rodzaju włóczki – bo obok wełnianych powodzeniem cieszą się także te z wiskozy, bawełny czy z domieszkami jedwabiu – wyroby hand made wymagają specjalnego traktowania.

Dbanie o czystość robótek…

Przede wszystkim warto poruszyć tutaj kwestię prania. Nie należy tego robić zbyt często – ponieważ wówczas robótki ulegną zużyciu szybciej. Na ogół ani swetry ani szale nie ulegają szybkim zabrudzeniom i nie mają też kontaktu z potem – stąd też utrzymanie ich w stanie świeżości bez prania nie będzie trudne.

Wszelkie wyroby stworzone na drutach czy szydełku pierzemy w określony sposób. Nawet jeżeli producent włóczki dopuszcza jej pranie w pralce – dobrze jest poświęcić dodatkowy czas i zachować większą ostrożność. Zwłaszcza, że pranie ręczne nie musi być problematyczne – wystarczy nabyć dedykowany do tego celu płyn do prania. Takie produkty stworzone z myślą o wełnie pomagają zachować naturalne właściwości włókien. Namaczamy w wodzie o temperaturze nie większej niż 30 stopni – a następnie delikatnie odcisnąć np. zawinięte w ręcznik. Wełny nie wolno bowiem wykręcać aby nie uszkodzić delikatnych włókien.

Co jednak z suszeniem projektu? Bez wykręcania we włóknach nadal jest sporo wody – mimo tego jednak można wysuszyć robótkę dość efektywnie i bez ryzyka jej zdeformowania czy rozciągnięcia. Wystarczy rozłożyć ją na ręczniku, koniecznie na płasko. Można też wykorzystać specjalną matę do blokowania – jeśli mamy akurat do czynienia z wyrobem z ażurowymi wzorami.

Jak przechowywać gotowe projekty?

Wieszanie swetrów i bluzek jest niewskazane nie tylko podczas suszenia prania, ale również ogólnie. W ten sposób uniknie się odkształcenia czy rozciągnięcia – swetry zdecydowanie lepiej jest składać i chować na półkę. Latem dobrze jest dodatkowo zapakować wyroby, umieścić w szufladzie czy szafce dodatkowe zabezpieczenia od moli – kulki cedrowe, woreczki z lawendą. Istotne, aby miejsce przechowywania było całkowicie pozbawione wilgoci oraz z zablokowanym dostępem światła.

Co jednak, gdy mimo dbania o projekty pojawią się oznaki zużycia, takie jak mechacenie? Problem ten łatwo rozwiązać przy pomocy golarki do ubrań wełnianych. Im szybciej usunięte zostaną takie supełki tym lepiej, ponieważ mają one tendencje do powiększania się z czasem.

Podsumowując – odzież i akcesoria robione na drutach czy szydełku mogą cieszyć oko przez długi czas. Ważnym jest jednak by zapewnić takim projektom wystarczającą ilość troski, odpowiednio je przechowywać oraz oczyszczać i unikać narażania na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December